Mrówka Andy

     Oto pewna bardzo wyjątkowa, mrówcza rodzina – rodzina Andy’ego: tata, mama, wujek Andrew, Angelica, Parker, Dickter... no i oczywiście Andy. Ta rodzina podbiła świat, podbiła również dziecięce serduszka, co z kolei zostało zauważone i docenione przez Fundację ABCXXI - inicjatora kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom".
     Mrówka Andy to zbiór ośmiu, wydanych już wcześniej przez Vocatio w oddzielnych zeszytach, barwnie ilustrowanych opowiadań o przyjaźni małej mrówki i chłopca. Andy, tak jak inne dzieci chodzi do szkoły (tyle, że do mrówczej) i nieustannie wpada w tarapaty... na szczęście ma przyjaciela – Joey’a. To, co Andy uwielbia najbardziej, to podróżować na czubku jego buta. Joey też ma tendencję do kłopotów, ale razem zawsze znajdą jakieś rozwiązanie. Andy mieszka w przytulnym pokoiku tuż pod schodami domu Joey’a. W naparstku hoduje roślinki doniczkowe, a złośliwe konary drzew, które ze wszystkich ścianek jego mieszkanka wdzierają mu się środka, Andy wykorzystuje jako wieszaki. Garderoba godna pozazdroszczenia. Wszak trzeba Wam wiedzieć, że w podziemnych tunelach pod schodami toczy się życie zgoła inne od tego, jakie znamy, a jednak... czy rzeczywiście tak różne? Stunożny ekspres codziennie przywozi całe rzesze mrówek na mrówczy dworzec kolejowy, gdzie wysypują się umęczone pociągową mitręgą, by rozejść się do pracy przy budowie mrówczych korytarzy i przycince korzeni. Po pracy udają się do Mrówczego Teatru Wielkiego lub na zakupy do Mrówczej Elegancji. Czasem, jakiejś mrówce przytrafi się coś przykrego i musi się poddać naprawie czułków. To wszystko zostało pięknie zilustrowane przez Normana McGary’a. Te obrazki naprawdę cieszą! Na mrówczych buziach maluje się cała gama emocji – wstyd, radość i przerażenie... a mrówcze stópki ma się nieodpartą ochotę połaskotać. Dorosłe panie pieją nad nimi i rozpływają się w zachwycie (sama do nich należę). Jaką więc radość mogą one sprawić naszym dzieciom.
     Książka nawiązuje do tradycyjnego systemu wartości, rozwija wrażliwość dziecka i działa na jego wyobraźnię. Mówi o uczciwości, prawdzie, przyjaźni, zaufaniu i tolerancji. Idealnie nadaje się do samodzielnej lektury przez dzieci, jak też do wspólnego czytania z mamą, tatą lub dziadkami. Kształtowanie młodych charakterów zależy w dużej mierze właśnie od nich. Warto więc wykorzystać każdą okazję, aby wspierać prawidłowy rozwój osobowości naszych dzieci, zanim dostaną się pod wpływy obcych ludzi, którzy nie zawsze będą zainteresowani właściwym ich pokierowaniem. Ważnym elementem każdej opowieści jest rozmowa chłopca z mrówką, prowadząca do oceny sytuacji i wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

Dzieci dowiedzą się między innymi, że:
- nie można nikogo winić za swoje własne błędy, że zawsze należy się przyznać do swojej winy i że inni nie powinni decydować za nas, co jest dobre a co złe (Andy w niebezpieczeństwie)
- nie należy wierzyć innym, kiedy mówią, że ktoś jest okropny, bo możecie stracić szansę poznania kogoś wyjątkowego (Tajemnica starego domu)
- nie należy się z nikogo naśmiewać (nawet z jąkającej się mrówki) a przyjaciel powinien być zawsze delikatny i wybaczać (Uciekinierzy)
- słuchanie rodziców i dotrzymywanie danych im obietnic jest niesłychanie ważne, choć nam się czasami wydaje, że jesteśmy wystarczająco duzi, by zrobić coś bez nich (Katastrofa na basenie i Przygoda w cyrku)
- nie pożycza się niczego bez wiedzy właściciela (Zaginione nuty)
- zawsze trzeba dobrze wykonywać swoją pracę (Ucieczka Ralpha)
- z naszych planów może nic nie wyjść, jeśli będziemy je zbyt długo odkładali na potem (W pułapce)

Czytelnia: