Kolonie Caritas ruszyły w całym kraju!

     Jak co roku ruszyły kolonie letnie Caritas. W ubiegłym roku skorzystało z nich prawie 100 tys. dzieci i młodzieży. Niecałe 50 tys. dzieci wyjechało bezpośrednio na turnusy organizowane przez biura Diecezjalnych Caritas w Polsce. Natomiast prawie drugie 50 tys. dzieci skorzystało z wyjazdów organizowanych przez Parafialne Zespoły Caritas i inne organizacje parafialne. W tym roku, niestety, mniejsza liczba dzieci będzie mogła skorzystać z oferty kolonijnej Caritas.
     W Wakacyjnej Akcji Caritas uczestniczą także polskie dzieci ze Wschodu, głownie z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji, Łotwy i Mołdawii. Łączna liczba uczestników ze Wschodu to 4 548 dzieci.
     Caritas pozyskuje fundusze na kolonie letnie z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom (60 % WDPD jest przeznaczone na wyjazdy), z dotacji ministerialnych, samorządowych, od darczyńców prywatnych i instytucjonalnych. W ubiegły koszt Wakacyjnej Akcji wyniósł 20 841 575 zł.
     Kolonie odbywają się w wielu ciekawych miejscach Polski: Tatry, Beskidy, Karkonosze, Sudety, Mazury, na wybrzeżu bałtyckim, nad licznymi jeziorami, rzekami i w wielu innych interesujących miejscach. Dzieci będą miały okazję wspinać się na najwyższe szczyty, żeglować, korzystać z kąpieli wodnych i słonecznych. Nie będą się też nudziły, gdy za oknem deszcz.
     Na bezpieczeństwem dzieci i młodzieży czuwa wykwalifikowana kadra, to prawie 10 tys. wolontariuszy: pedagogów, psychologów, pielęgniarek, lekarzy, animatorów muzycznych, sportowych i innych zajęć ogólnorozwojowych. Kolonie z Caritas to także czas praktyk dla studentów kierunków społecznych.
     Wakacje z Caritas to nie tylko beztroski odpoczynek pod okiem dorosłych, to także mądre korzystanie z lata bez telewizora, komputera, i innych „zjadaczy” czasu.
     W czasie wyjazdów dzieci uczą się jak budować pozytywne relacje, nawiązują nowe znajomości, a czasem przyjaźni. Uczą się też jak pokojowo rozwiązywać konflikty, współpracować w grupie.
     Koszt pobytu jednego dziecka na koloni to wydatek od 700 do 900 zł, w zależności od miejsca pobytu. W cenę wyjazdu wliczone są przejazdy, wyżywienie, noclegi, atrakcje kolonijne np. rejs statkiem.
     Wakacyjna Akcja Caritas jest jednym z elementów programu Caritas skierowanego do dzieci i młodzieży w Polsce. Wakacyjna Akcja to także, co warto podkreślić, kontynuacja pracy śródrocznej w świetlicach środowiskowych, socjoterapeutycznych, klubach młodzieżowych i innych placówkach wsparcia dziennego. Z wyjazdów kolonijnych miedzy innymi korzystają dzieci, które w ciągu roku szkolnego uczestniczą w zajęciach socjoterapeutycznych, profilaktycznych, i innych dających szansę odkrycia talentu i jego kształtowania. W czasie wyjazdów wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy pracujący z dzieckiem mają okazję na nawiązanie bliższych z nim relacji poprzez wspólną zabawę, rekreację. Wówczas też jest możliwość zdiagnozowania pewnych problemów, które wcześniej nie zawsze można zauważyć. Kadra sprawdza czy dziecko ma odzież na różną pogodę, podstawowe przybory toaletowe, itp. Nieraz bowiem zdarzało się, że na koloni trzeba było dokupić dziecku buty, bieliznę, podstawowe środki czystości, okazywało się, że dziecko ma problemy ze zdrowiem, jest zaniedbane przez rodziców. Zdarza się, że dziecko np. siedmioletnie nie potrafi się umyć samodzielnie, nie kontroluje potrzeb fizjologicznych. Wszystkie niepokojące sygnały są przekazywane po powrocie do odpowiednich służb, z którymi współpracuje Caritas.
     W wakacyjną akcję Caritas można zaangażować się na kilka sposobów: jako wychowawca (jeśli posiada się do tego odpowiednie uprawnienia wychowawcy) , pomagając przy organizacji kolonii (dokumenty, materiały dydaktyczne, transport, itp), przekazując zabawki, koszulki, gry, sprzęt sportowy mogące służyć w czasie wyjazdu. W wakacjach z Caritas biorą udział dzieci, których rodziców nie stać pełnopłatny wyjazd na kolonie.

Lato w mieście, lato na wsi z Caritas
     Dla tych, którzy nie mogą wyjechać na kolonie Caritas diecezjalne przygotowały akcję „Lato w mieście, lato na wsi”. Tam gdzie funkcjonują placówki wsparcia dziennego Caritas takie jak np. świetlice socjoterapeutyczne, środowiskowe, kluby młodzieżowe przygotowane zostały ciekawe zajęcia dla dzieci. Najmłodsi będą mogli skorzystać z kursów tańca, zajęć plastycznych, muzycznych, z wycieczek do ciekawych miejsc, z wyjść do kina czy na basen. Akcja jest prowadzona co roku, a uczestniczyć mogą w niej nie tylko stali bywalcy świetlic, ale także ci, którzy chcieliby to zrobić wyłącznie w okresie lata. Zajęcia są bezpłatne. W trakcie zajęć przewidziany jest posiłek dla podopiecznych.

Czytelnia: