Święty z Rostkowa
Ślady w Rostkowie
„Pielgrzymujcie do Rostkowa, miejsca jego narodzin, i do Przasnysza, miejsca jego chrztu” – usłyszeliśmy wezwanie, które skierowali do nas nasi biskupi.
Rostkowo leży w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim. Znane jest z tego, że w 1550 r. urodził się tam św. Stanisław Kostka. Ochrzczony został w farze w Przasnyszu. Od 2000 r. kościół w Rostkowie funkcjonuje jako sanktuarium diecezjalne św. Stanisława Kostki, jednakże relikwie Orędownika pojawiły się w nim w 1926 r., w związku z dwóchsetleciem kanonizacji. Są one wystawione w ołtarzu głównym, gdzie przybywający pielgrzymi mogą oddać im cześć i prosić Boga za wstawiennictwem świętego młodzieńca.
Z inicjatywy księży posługujących w pobliskim Przasnyszu w roku 1983 zorganizowana została pielgrzymka młodzieży z Przasnysza do Rostkowa. Od tego momentu możemy mówić o tradycji pielgrzymek młodego pokolenia. Jubileusz Roku 2000 przyniósł znaczne ożywienie duchowe i wzrost zainteresowania tym wydarzeniem. Na pielgrzymkę przybywają również młodzi pielgrzymi z sąsiednich diecezji.
Z miejscem, w którym znajduje się kościół parafialny, i z jego patronem związane są różne legendy, m.in. o tym, że w stawie za kościołem nie widziano od niepamiętnych czasów ani jednej żaby. Legenda głosi, że kumkaniem przeszkadzały one modlącemu się nad stawem św. Stanisławowi. Tupnął więc nogą i kazał im zamilknąć. Od tego czasu w okolicy nie słychać rechotu żab. Na terenie parafii znajduje się też kamień z odciśniętą stopą św. Stanisława, którą według tradycji pozostawił on w Rostkowie.
Na dzień 19 sierpnia br. w Rostkowie zaplanowano diecezjalne obchody 450. rocznicy narodzin patrona Polski dla nieba. Uroczystościom przewodniczyć będzie JE ks. kard. Stanisław Dziwisz. Warto, żeby i nasze stopy – nie tylko stopy, ale i kolana – odcisnęły się w tym miejscu.
Wołanie z Przasnysza
Będąc w okolicy, warto również odwiedzić Przasnysz. Święty z Rostkowa ochrzczony został w miejscowym kościele św. Wojciecha. Dziś w kaplicy Kostków spoczywają jego rodzice: Jan, kasztelan zakroczymski, i pochodząca z Drobina Małgorzata z Kryskich oraz ich synowie Wojciech i Paweł. Pobernardyński klasztor, będący dziś siedzibą ojców Pasjonistów, pozostaje trwałą pamiątką po rodzinie Kostków. Miejscowa świątynia ufundowana została przez Pawła Kostkę. Przasnyszanie wnoszą swój wkład w podtrzymywanie i rozwijanie kultu św. Stanisława Kostki na Mazowszu. Przasnyskie Muzeum Historyczne gromadzi i prezentuje na wystawach czasowych zbiory poświęcone świętemu.
Św. Stanisław Kostka od 18 września 2014 r. jest oficjalnym patronem miasta. Jego pomnik ustawiony w parku miejskim, nieopodal kościoła farnego, jest materialnym śladem i pamiątką, że miastem opiekuje się święty z Rostkowa. Na pomniku został on ukazany jako młodzieniec, który z różańcem w ręku i podróżną sakwą wyrusza w drogę.
Ciągle aktualny przykład
Zwołany na październik synod biskupów w Rzymie ma być poświęcony młodzieży i rozeznawaniu powołania. Dobre przygotowanie do tego synodu to ważne zadanie dla duszpasterzy, rodziców i wychowawców, a także młodzieży, dla której wzorem i patronem jest św. Stanisław Kostka.
„Św. Stanisław Kostka odkrył głębię, wiedział, po co żyje. (…) Uwierzył w miłość Boga do niego i całym sobą Bogu odpowiedział” – mówił abp Stanisław Gądecki w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w Rostkowie, inaugurującej obchody 450. rocznicy śmierci tego świętego. Dziś młodzieniec z Rostkowa jest ciągle symbolem świętości, którą może osiągnąć każdy, nawet najmłodszy. I o którą winniśmy zabiegać od najmłodszych lat. Św. Stanisław Kostka jest uosobieniem szlachetnej wierności Chrystusowi i wartościom chrześcijańskim w czasach szalonego ataku przeciw tym wartościom.