Bluźnierstwo, diaboliczne oblicze strajku kobiet - lutowy Miesięcznik Egzorcysta
Lutowy Miesięcznik Egzorcysta przedstawia kwestię bluźnierstwa przeciwko Duchowi Świętemu. Nie zabrakło także i rozważań „z drugiej strony”, czyli o świętości Imienia Bożego.
Czym jest bluźnierstwo w Piśmie Świętym i co wiemy o nim z Biblii? O tym pisze o. dr Krzystof Modras OP. Wyjaśnia także, że bluźnierstwo oznacza „słowa uwłaczające temu, co jest ogólnie poważane lub co jest przez religię uznane za święte”. - Bluźnierca przedstawia Boga w fałszywym świetle, niszczy Jego dobre imię, a zatem staje się oszczercą Boga – pisze dominikanin.
Z innej strony temat ten porusza ks. Adam Dynak. – Bluźnierstwo w Piśmie Świętym początkowo dotyczyło imienia Bożego, następnie sięgnęło Osoby Jezusa Chrystusa, aż objęło także Kościół. Z biegiem czasu zmienił się również sposób karania za ten grzech – od kamienowania w Starym Testamencie po karę w znaczeniu duchowym w Nowym Testamencie – czytamy.
Z kolei ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ w rozmowie z drem Pawłem Sokołowskim ostrzega, że „bluźnierstwo niesie duchową śmierć”. W rozmowie kapłan odnosi się m.in. do tzw. strajku kobiet. Jak stwierdza, ruch ten „pokazał swoje diaboliczne oblicze”, zaś uczestniczenie w nim „może prowadzić do rzeczywistego duchowego zniewolenia”, ponieważ w jego przestrzeni „działają złe duchy”.
O. prof. Krzysztof Guzowski porusza mało popularny, a istotny temat bluźnierstwa przeciwko Duchowi Prawdy. – Obelga rzucona w Ducha Świętego pochodzi albo z inicjatywy księcia ciemności, albo jest owocem zaślepienia wywołanego trwaniem ludzi w grzechu – zaznacza kapłan.
Zwrot w życiu człowieka, jak pisze ks. Marian Rajchel, „nie dokonuje się automatycznie po upadku w grzech”, lecz „trzeba niekiedy długiej serii błędów, by wreszcie zrozumieć, o co w tym życiu chodzi i wyciągnąć ręce do Boga”. W tekście „Maryja ocaliła dziecko przed aborcją” przytacza mocne świadectwo kobiety, która przechodząc dramatyczne chwile w swoim życiu, postanowiła zwrócić się o pomoc do Boga. Nie jednak z powodu wiary, która była w niej wówczas „martwa”, ale... z powodu dumy i niechęci do pójścia do psychiatry.
Dr Michał Kosche porusza kwestię kary śmierci, zaczynając od zmiany nauczania katechizmowego w tym zakresie przez Franciszka. Z kolei ks. prof. Marek Chmielewski pisze o czci dla imienia Jezus. Ks. Krzysztof Kralka zaś porusza kwestię zakamuflowanego bluźnierstwa. Tekst ten zaczyna od prostego i niestety coraz popularniejszego podejścia wielu ludzi: „Jestem wierzący, ale po swojemu”.
Jak zawsze, także i w tym numerze przykład świętej osoby. Jerzy Adam Świdziński pisze o świętej Teodorze, bizantyjskiej władczyni walczącej z ikonoklazmem.
Skróty wybranych tekstów wraz z możliwością zamówienia egzemplarza jak i prenumeraty znajdują się na stronie miesiecznikegzorcysta.pl.