Pierwsze dni życia człowieka, a środki wczesnoporonne
Dostępne w Polsce środki wczesnoporonne usuwają z macicy matki rozwijające się dziecko poprzez uniemożliwienie mu implantacji (zagnieżdżenia się w błonie śluzowej jamy macicy). Od momentu zapłodnienia w organizmie matki rozwija się nowy człowiek. Kobieta przyjmująca "pigułkę po", podświadomie godzi się na aborcję, choć de facto nie wie, czy jest w ciąży. Jest wielce prawdopodobne jest, że gdyby nie doszło do indukcji poronienia w skutek "antykoncepcji postkoitalnej", to i tak zdecydowałaby się na aborcję. Postinor-Duo zalecany jest do stosowania najdalej do 72 godzin po stosunku seksualnym. A dlaczego akurat w takim czasie, skoro plemnik potrzebuje tylko 2 godzin, aby dotrzeć do komórki jajowej i tylko kilku następnych by ją zapłodnić? Świadczy to jednoznacznie o jego poronnym charakterze, czy to na etapie pierwszych podziałów ludzkiego zarodka, czy w momencie jego dotarcia do jamy macicy.
Wkładka wewnątrzmaciczna ("spirala"), której założenie zaleca się nawet w piątej dobie po "grożącym poczęciem stosunku" usuwa z macicy istotę ludzką gotową do zagnieżdżenia się w jej ścianie.
Aborcyjna pigułka RU-486 może być stosowana nawet do 63 dnia od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Zabija ona wówczas ponad 2 centymetrowe dziecko, mające wykształconą większość organów wewnętrznych, a wyglądem przypominające miniaturkę dorosłego człowieka.
Wychodząc z założenia, że "antykoncepcję awaryjną" stosuje się tylko w sytuacji, gdy do stosunku seksualnego doszło w okresie płodnym cyklu owulacyjnego, można w przybliżeniu przewidzieć na jakim etapie rozwoju usuwa ona "nieplanowane dziecko" z macicy. Skoro jajeczkowanie odbywa się 12 a 16 dni przed następną miesiączką, a do zbliżenia doszło mniej niż 48 godzin przed owulacja, a nie więcej niż 10 godzin po niej, jest wysoce prawdopodobne, że doszło do zapłodnienia - poczęcia.
Prześledźmy więc wydarzenia zachodzące w organizmie kobiety, poprzedzające ewentualne zastosowanie środka wczesnoporonnego:
2 godziny potrzebuje plemnik na dotarcie do komórki jajowej.
Po 5 godzinach następuje okres denundacji i wniknięcie plemnika do komórki jajowej, czyli zapłodnienie (poczęcie).
12 godzin od zapłodnienia materiał genetyczny z obu komórek łączy się, tworząc pary chromosomów odpowiadające za cechy osobnicze danego człowieka (takie jak np. wygląd zewnętrzny, kolor włosów, oczu, pewne cechy psychiczne). Powstaje tzw. zygota - nowy organizm ludzki w swojej najwcześniejszej formie.
Połączenie się jąder komórkowych jaja i plemnika jest to najważniejszy moment zapłodnienia - powstanie nowego organizmu. Zostaje wtedy przywrócona charakterystyczna dla człowieka liczba 46 chromosomów, w tym 23 od ojca i 23 od matki. Powstaje nowy organizm, nowy człowiek. [prof. dr hab. n. med. Zofia Bielańska-Osuchowska, Jak zaczyna się życie człowieka, PWN, Warszawa 1994, s. 37]
W ciągu 30 godzin od zapłodnienia następuje pierwszy podział zygoty (bruzdkowanie). Obie powstające komórki mają taki sam skład chromosomalny, są jednak zupełnie odrębnymi tworami. Siła przylegania utrzymuje je w jednym zespole, również w dalszych podziałach. Kiedy jednak dojdzie do rozdzielenia komórek po pierwszym podziale, mogą one ulegać dalszym niezależnym od siebie podziałom tworząc identyczne bliźnięta jednojajowe.
Po 40 - 50 godzinach od poczęcia kończy się drugi podział bruzdkowania.
72 godziny od zapłodnienia ludzki zarodek składa się z 16 lub 32 komórek (tzw. morula). W tym czasie dociera on do jamy macicy, gdzie będzie rozwijał się przez następne 9 miesięcy.
Po 96 godzinach (4 dzień) od poczęcia zarodek ma od 60 do 70 komórek. Wszystkie dotychczasowe podziały przebiegały synchronicznie to znaczy wszystkie komórki dzieliły się jednocześnie. Obecnie zaczynają być asynchroniczne i o wiele szybsze.
5 i 6 dzień od zapłodnienia przebiegają pod znakiem różnicowania się komórek. Zarodek przypominający piłkę, gdzie komórki tworzą zewnętrzną powłokę a płyn wnętrze (tzw. blastocysta). Następnie przeobraża się tworząc tarczę zarodkową (nagromadzenie komórek po jednej stronie "piłki" z których w skutek dalszych podziałów rozwinie się dziecko). Tarcza składa się z trzech warstw komórek: ektodermy (tworzącej cały układ nerwowy, narządy zmysłów i skórę), endodermy (przekształcającej się w nabłonek wyścielający przewód pokarmowy na całej długości), mezodermy położonej miedzy nimi (z której wytworzą się wszystkie kości, mięśnie i niektóre narządy wewnętrzne).
7-9 dzień rozwoju nowego organizmu ludzkiego (składającego się z kilkuset komórek) to moment, gdy dochodzi do jego zetknięcia się ze ścianą macicy. Tarcza zarodkowa wtapia się najczęściej w tylną ścianę trzonu macicy, a zarodek otrzymując pożywienie z krwi matki zaczyna gwałtownie rosnąć, podwajając swą wielkość każdego dnia.
11-13 dzień. W ektodermie rozwija się smuga pierwotna (struna grzbietowa), z której rozwinie się kręgosłup.
17 dzień. Po obu stronach struny grzbietowej pojawiają się somity, czyli praczłony, które w dalszym rozwoju przeobrażą się w organy wewnętrzne i kończyny.
18 dzień. Wzdłuż smugi pierwotnej pojawia się rynienka nerwowa, przyszły rdzeń kręgowy.
19 dzień. Pojawiają się zaczątki oczu oraz zawiązek serca i naczyń krwionośnych. Zaczyna się wykształcanie jamy ciała.
20 dzień. Istnieją już zaczątki mózgu i rdzenia kręgowego. Zaczyna pracować serce.
21 dzień. Komórki wątroby tworzą skupienie.
22 dzień. Rozwija się zawiązek nerek.
27 dzień. Wątroba jest rozpoznawalna jako narząd. Powstaje tarczyca. Żołądek, jelita i trzustka są już zauważalne. Formują się zawiązki płuc.
28 dzień. Mały człowiek ma zaczątki 40 par mięśni. Powstają też zaczątki 33 kręgów. Ma około 5,6 mm, a głowa stanowi jedną trzecią jego długości. Można na niej dostrzec zarys oczu i usta.
30 dzień. Wykształcają się trzy podstawowe części mózgu oraz postępuje rozwój oczu, uszu i nosa. Bicie serca można dostrzec przez cienka przeźroczysta skórę.
31 dzień. Powstają zastawki serca.
Artykuł z zeszytów problemowych "Służba Życiu"