Miesięcznik Egzorcysta: Muzyka ciemności

     Strategia przeciwnika zbawienia polega na ogół na przybieraniu atrakcyjnych form. Jednak wobec niektórych ludzi nie zadaje sobie tego trudu. Wykorzystując ich specyficzny gust, nęci tajemniczą złowrogością, ciemnością i nienawiścią, podsyca uczucie strachu i fascynację złem. - przestrzega Artur Winiarczyk, redaktor naczelny Miesięcznika Egzorcysta. W numerze 18 (lutowym) piszemy o tym, że muzyka, której słuchamy, nie jest obojętna dla naszego życia i jego sfery duchowej.
     Grzegorz Kasjaniuk, dziennikarz muzyczny i konferansjer, w bardzo osobistym tekście opowiada o swoich doświadczeniach z muzyką black- i deathmetalową. W latach 80. m.in. na fali buntu przeciw socjalizmowi zainteresował się tym nurtem muzycznym. Zdawał sobie sprawę z niesionych przez to zagrożeń, ale wydawało mu się, że jest na nie odporny. Nie dostrzegał, że w ten sposób poszerza skalę zachowań, które toleruje i akceptuje. Z czasem próbował sobie tłumaczyć, że można odróżnić oryginalność muzycznego przekazu od fałszywości obrazów pojawiających się w przestrzeni publicznej.
Miesięcznik Egzorcysta: Muzyka ciemności     Podobnie myślała Marta, autorka drugiego świadectwa: Długo próbowałam siebie oszukiwać i wmawiałam sobie, że może są w utworach, których słucham, satanistyczne, bluźniercze i antychrześcijańskie treści, ale mnie one zupełnie nie interesują, bo przecież to nie ja je tworzę i wypowiadam. Przekonywałam sama siebie, że to jedynie muzyka, że fascynują mnie tylko dźwięki i atmosfera, którą wprowadzają, a cały ten satanistyczny image to jedynie „kreacja artystyczna”.
     Muzycy z pełną świadomością odwołują się do takich symboli i treści- oni widzą w Bogu przeciwnika, a w Szatanie sprzymierzeńca. Część z nich robi to w sposób bardziej zawoalowany, posługując się dźwiękiem w celu wywołania określonych stanów, np. depresji albo pobudzenia. Sami często padają ofiarą swoich fascynacji.
     Piotr przyszedł do mnie z gotowym materiałem i opowiedział swoją historię. Straszną. Wąż, który był wytatuowany na jego ramieniu ożył i ział w niego ogniem. Musiał wypalić go kwasem. W pracownikach swojej formy widział demony. Uznałem, że to schizofreniczne. Nie dałem wiary. Był tam też tekst o samobójstwie, ale wtedy nie interpretowałem tego jako zapowiedzi nieszczęścia.- takich tragicznych wydarzeń w życiu Grzegorza Kasjaniuka było więcej. Dopiero ponowne- i faktyczne- zawierzeniu Bogu, Różaniec, Nowenna Pompejańska, wizyty w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej pomogły mu uleczyć ciało i duszę oraz lepiej rozpoznawać Zło.
     Dla człowieka wierzącego, wychowanego w kulturze chrześcijańskiej, muzyka może spełniać dwojaką rolę: podtrzymywać jego duchowy i kulturowy rozwój, bądź skierować jego zainteresowania w przeciwną stronę. Problem ten dotyczy w szczególności ludzi młodych, którzy rozpoczynają swoje własne, przynajmniej częściowo niezależne, życie we współczesnej kulturze. - czytamy w analizie dr Małgorzaty Nieszczerzewskiej poświęconej satanistycznym inspiracjom w muzyce metalowej i ambientowej.
     Juliusz Gałkowski kreśli portret świętej patronki muzyki: Być może Cecylia nie grała na organach czy innym instrumencie, lecz kochając Zbawiciela najbardziej na świecie, stała się częścią jego najpiękniejszej kompozycji – Planu Zbawienia ludzkiego rodu.
     Warto też zwrócić na wywiad z ks. Przemysławem Sawą, teologiem i egzorcystą, który obszernie mówi o Ewangelii, możliwościach jakie daje Internet w odnajdywaniu dróg do Boga i wyjaśnia czym naprawdę jest tzw. lista ks. Sawy.
     A w numerze jeszcze m.in.: Grzegorz Fels przytacza historię ludzi, którym pomógł ich Anioł Stróż; dr Wincenty Łaszewski opisuje objawienia w Pontmain; dr Tomasz Teluk- o problemach ideologów z nauczaniem papieża Franciszka; psycholog Ludwika Filipowicz o ucieczce dzieci z realności; dr Hunter Baker z Union University w Jackson opisuje powiązania socjalizmu i sekularyzmu; dowiemy się także, dlaczego, według władz PZPR, Matka Boska nie miała powodów do płaczu w Polsce Ludowej... Zapraszamy do lektury.
     „Miesięcznik Egzorcysta” sprzedawany jest m. in. w salonach prasowych i Empik-u oraz w dobrych księgarniach. Wydawca zapewnia również możliwość korzystania z prenumeraty krajowej lub zagranicznej. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej "Miesięcznika Egzorcysta". Zachęcamy również do obserwowania nas na Facebooku i Twitterze.
Czytelnia: